Спомени от нафталинови обложки

За красота/грозота на поп арт изображения в обложки на албуми и не само там

Re: Спомени от нафталинови обложки

Непрочетено мнениеот Dakota » 02 Авг 2009, 00:14

Да, текста е част от музиката. Не го умеят кънтрито, казваш. Както виждаш, включването на банджо, придава едно съвсем автентично кънтри звучене. Цепелин си падат по английския и американски фолклор, да не забравяме. Както и по индийския. Плант се е интересувал и от българския, между другото. Жалко, че не са го включили в творчеството си. Но ти си прав - този фолклор звучи по Цепелински :) ...Ти го наричаш "акустик метъл".
Имам чувството, че нещо пропуснах. Покрай дискусията за Цепелин, забравихме да отдадем дължимото и на друга велика група - Deep Purple. И аз държах в ръцете си със страхопочитание обложката на In Rock. Покрай тази обложка, научих част от историята на САЩ. Разбрах, че в Южна Дакота, в планината Ръшмор, са изсечени лицата на значими американски президенти - Дж. Вашингтон, Т. Джеферсън, А. Линкълн и Т. Рузвелт. Не, че някой не е запознат с този факт, но по онова време тези неща не се изучаваха в училище. Ето такива спомени ми навяват нафталиновите обложки. Друго си е да дръпнеш ципа (Rolling Stones), да завъртиш калейдоскопа (Zeppelin III), да надникнеш зад прозорчетата (Physical Graffiti), или да се чудиш коя ще е липсващата личност, след закупуването на In Through the Out Door. Дайте още примери, хора! Мисълта ми е, че я няма тръпката от старите обложки. Греша ли?
Аватар
Dakota

Непрочетено мнениеот tangerine » 02 Авг 2009, 04:26

О,не,не грешиш.Напълно си прав.Няма нищо по-хубаво от това да държиш плоча с големината на 22 инчов монитор и от там да те гледа изкуство - непреходно,ненадминато и безсмъртно.И както винаги съм казвал - интернет унищожи музиката във всяка форма.Било то на ниво арт,композиция или текст.Щом вече можем да намерим home made "издания" като And justice for all с бас или Machine head без клавир,можем да си направим извода,че всеки некадърник е способен да се вмести в редиците я на Металика,я на мястото на Мартин Бърч и да направи една легенда да изглежда и звучи тъй както на него му е гот.А от това ми се драйфа :mrgreen: :mrgreen: (finger)
Ние не познаваме отвъдния живот,но не ни е трудно да си го представим - независимо дали го има,или не.Аз признавам само онова,което може да се демонстрира.
Аватар
tangerine

Непрочетено мнениеот tangerine » 02 Авг 2009, 19:18

Да върнем темата към изначалната и идея.Какво мислите за това :http://www.amiright.com/album-covers/images/album-The-Beatles-A-Hard-Days-Night.jpg

Изглежда много простичко,но само на пръв поглед.За мен е една от най-гениалните обложки.Чакам с интерес и други мнения ;)
Ние не познаваме отвъдния живот,но не ни е трудно да си го представим - независимо дали го има,или не.Аз признавам само онова,което може да се демонстрира.
Аватар
tangerine

Непрочетено мнениеот tangerine » 02 Авг 2009, 19:19

Изображение
Извинявам се.Ето това имах в предвид :D
Аватар
tangerine

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 03 Авг 2009, 16:40

Ще е добре да кажеш какво толкова ти харесва в тази обложка. Не намирам нищо впечатляващо в работата на фотографа Робърт Фрийман.

Beatles - A Hard Day's Night Cover Back.jpg

На корицата на "A Hard Day's Night" се виждат 4 реда с по 5 снимки на всеки. Все едно държиш филмови ленти с кадри от филма. Наивни физиономии на четиримата с плезене, смут и пъчене като деца, каквито са те във филма. На DVD-то това е избегнато.

Американската обложка загатва за филмов кадър в който липсва малтийския кръст*.

Beatles - A Hard Day's Night Cover Front Am.jpg
Beatles - A Hard Day's Night Cover Front Am.jpg (35.55 KiB) Прегледано 9274 пъти

И в двата случая посланието е ясно: "Отиди да гледаш филма".

Beatles - A Hard Day's Night Cover Back Am.jpg
Beatles - A Hard Day's Night Cover Back Am.jpg (37.12 KiB) Прегледано 9274 пъти

Фотографът по-скоро се самоцитира с обложката на "Meet The Beatles", където снима четиримата с осветени лица само от едната страна. Тази идея в черно-бялата фотография не е нова, но Фрийман е видял, че приятелката на Стю Сътклийф в Хамбург Астрид Киршнер ги е снимала така.

Beatles - With The Beatles.jpg

* малтийски кръст е приспособление в прожекционните кино апарати, което затъмнява екрана между 2 кадъра за да не се вижда черната лента между тях. Това се случва 24 пъти в секунда, което надхвърля човешката зрителна способност да разделя кадрите.
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот tangerine » 03 Авг 2009, 16:57

Хм,струва ми се новаторско,харесва ми съчетанието,харесва ми подредбата,позите на четиримата,фона,цветът...
Аватар
tangerine

Непрочетено мнениеот JukeBoxHero » 03 Авг 2009, 23:24

Изображение

Тази обложка не съм я държал с часове, размишлявайки, но е просто... здрава HEAVY METAL обложка (без дракони, мускулести мъже и голи мацки)!
revolution is my name
Аватар
JukeBoxHero

Непрочетено мнениеот JukeBoxHero » 03 Авг 2009, 23:47

Господин Найденов, само да попитам:

На обложката на Биитърите, последната постната, на фотографа му ли е бил малък обектива, или те не са имали възможност да се отдръпнат, че не са събрани на един ред или има друга причина, която остава загадка за мен? :D
revolution is my name
Аватар
JukeBoxHero

Непрочетено мнениеот JukeBoxHero » 03 Авг 2009, 23:49

Ринго е по-нисък?
revolution is my name
Аватар
JukeBoxHero

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 04 Авг 2009, 00:15

Е, не бива чак така. Тази снимка се счита за един от шедьоврите в поп-арта. Не е монтаж, всички са снимани заедно.
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

ПредишнаСледваща

Назад към Всяка картина/снимка разказва приказка